זה נכון שאתם רגילים לבצע בדיקות לפני שאתם מבצעים רכישות. אך רכישת נכס אם למגורים או להשקעה יהיה ההשקעה הכי מכרעת בחייכם. רכישה שלעיתים מרגישה מוצלחת יכולה להתגלות לאחר תקופת זמן כטעות נוראית שתגרור אחריה חובות ויכולה לשנות את חייכם לרעה. תמיד מומלץ לבצע בדק בית לפני קניה גם אם מדובר ברכישה של נכס חדש מקבלן. לא מעט ראינו ליקויים מסכנים חיים גם בנכסים שטרם אויישו. אז מהו בדק בית:

מדובר בבדיקה שמתבצעת על ידי מהנדס מומחה. המהנדס בודק את הנכס לפי פרמטרים שונים. מהקטן לגדול ומהמוסתר לחשוף. הבדיקה נעשית גם מבחינה אסתטית ועד צנרת וחשמל. המהנדס מוודא כי הבית עומד בתנאי התקן הישראלי לבנייה. גם אם אתם מרגישים שיש לכם את היכולות לבצע בדיקות אלו בעצמכם, אנו ממליצים שלא. אם כבר הוצאתם סכום לא מבוטל על הרכישה עדיף לכם להוציא סכום לא גדול ולהיות רגועים בהמשך. אחד הדברים המשמעותיים שיכולים לקרות על ידי בדק בית היא הפחתה במחיר. במידה והמהנדס גילה ליקויים שדורשים טיפול משמעותי בנכס הוא יכול לסייע לכם מול המוכר עד להוזלה משמעותית. ישנם מקרים שיתגלו לא מעט ליקויים וייתכן שתחליטו לאחר מכן שאתם בשלב הזה מוותרים על הנכס ועוברים לבא אחריו.

חשוב להבין, גם כשאתם קונים רכב אתם תקחו אותו למוסך מומחה ותבצעו בדיקה מקיפה אז פי כמה וכמה על נכס שעלותו גבוהה בהרבה.

כאשר אתם בוחרים מהנדס פרטי או פונים לחברה שמבצעת "בדק בית", וודאו כי מדובר בחברה עם ניסיון בסוג הנכס שאתם רוכשים. בצעו סקר שוק ובידקו מחירים ואת השירות שיינתן לכם עבור הסכום. אל תתפשרו על פחות ממצויין. במידה והמחיר נמוך מידי עבור הבדיקה חישבו בשנית האם זה לא חשוד. כאשר המהנדס יגיע לנכס, הגיעו איתו. שימו לב למקצועיות, התרשמו וודאו כי הוא בודק לפי כל סעיף ברצינות יתרה. בסיום הבדיקה יתקבל מסמך חתום המונה את הליקויים אם ישנם כאלו ואיתם הצעות ועלויות לתיקון. כך תדעו כמה צפוי התיקון ובאיזה ליקויים מדובר. כמובן שישנן מקרים בהם מופתעים לטובה ונכס שתוחזק כהלכה יהיה עם פחות ליקויים או כאלו משמעותיים. כחלק מהבדיקה במידה ומדובר בבניין מגורים משותף המהנדס אמור לבצע בדיקה חיצונית לכלל המבנה. התקלפויות של הטיח, יציבות המבנה, ניכוז ועוד.

לסיכום, כשקונים נכס מכל סוג, מזמינים בדק בית ממהנדס מומחה ובעל נסיון בלבד!