בדיקת מבנים

האם הזמנת ביקרות מבנים לנכס החדש, הפכה לנפוצה וחלק בלתי נפרד מהקנייה עצמה והמציאות הישראלית. 

היקף הגשת התביעות המשפטיות בארץ בנושאי ביקורת מבנים, הולך וגדל משנה לשנה ומידי שנה מוגשות בארץ נגד קבלנים כ 4000-5000 תביעות.הקבלנים טוענים מצידם על יחס של כ 50% מהדיירים אשר בממוצע מגישים לקבלן חוות דעת מומחה וכ- 50% מתוכם באמת מגיעים לתחילתו של הליך משפטי.  

אנו בחברת טרמינל בדק בית, עדים לתופעה כי בממוצע של 80%- 90% מכלל רוכשי הדירות המזמינים ביקורת מבנים עקב ליקויי בניה ומגישים תביעה משפטית, מגיעים בסופו של דבר לפשרה והסדר עם הקבלן כבר במהלך התהליך.

הקבלנים בדרך כלל מעדיפים להימנע מלהגיע לכותלי בית המשפט, שכן במידה ותביעה שכזו בכל זאת מגיעה לדיון, ההוצאות המשפטיות עבור החברה אינן מצדיקות זאת ולכן חברות הבנייה מעדיפות לחסוך הוצאות מיותרות אלה ולקבל סיכון מחושב מראש שבו מגיעים עם הדיירים לפשרה לשביעות רצון הדיירים כבר בתחילת המשפט ולתקן את כל הליקויים שנמצאו על ידי הבודק שערך את ביקורת המבנים. 

על פי ניסיוננו, אלה ליקויי בניה השכיחים ביותר הם:

  • רטיבות ואיטום         35%
  • אינסטלציה              23%
  • ריצוף                     12%
  • חלונות ודלתות         11%
  • עבודות טיח פנים       9%
  • שונות       10%

כולנו מבינים כי דירה אינה מוצר המיוצר במפעל ולכן תהליך הבקרה פחות מדויק. למרות זאת, במציאות של ארצנו, עדיין אנו  עדיים למקרים רבים שבהם מתגלים ליקויי בניה בלתי נסלחים, אשר בהחלט פוגעים באיכות חיים של הדייר וגורמים לירידת ערך הנכס. 

כאמור, הנטייה אצל מרבית קבלני הבניין הינה להגיע להסדר לשביעות רצון רוכש הדירה וזאת בטרם הדבר יגיע להלכים משפטים מתקדמים. 

מצד שני, עדיין מעט חברות בניה המנסות להלחם על "חפותם" ומציגים חוות דעת מוזמנות מטעמם, אשר מנסות למזער ולגמד את הליקויים בדירה. 

במקרים כאלו בית המשפט ממנה מומחה נטרלי מטעמו, העורך ביקורת מבנים בנכס ומכין חוות דעת מומחה בלתי תלויה. 

גם חוות דעתו לא תמיד מתקבלת בבית המשפט במלואה או בחלקה. יתכן כי לאחד הצדדים, אשר חוות דעתו לא נוחה לו, מתנגד לממצאים ומנסה לערערה ולערום קשיים. 

למרות זאת, גם בחלק ניכר ממקרים אלה, התביעות מסתימות בפשרות והסדרים. ישנן חברות בניה רבות, מנסות מראש להימנע מהיווצרות של ליקויי בניה, כבר תוך כדי תהליך התכנון ותהליך הבניה.  

חברות בניה אלה שוכרות חברה ביקורת מבנים חיצונית, אשר עורכת ביקורת מבנים בשלבים השונים של הבניה ובמקרה של חילוקי דעות עם דייר בנושא ליקויי בניה, הן משמשות מעין מגשרים בין הדייר לבין החברה הקבלנית ומורות לקבלן לבצע תיקונים אשר ירצו את הדייר.

איך בוחרים חברת בדק בית בישראל

לחברת טרמינל כאחת החברות הותיקות והמובילות בתחום ביקורת מבנים ניסיון מצטבר מוכח בבתי משפט ושנים רבות שבמהלכם בוצעה ביקורת מבנים באלפי יחידות דיור חדשות, ישנות ונכסים מסחריים שונים.

בודקי טרמינל ממונים כמומחים מטעם בתי המשפט השונים ברחבי הארץ בתיקים העוסקים בסוגיות ביקורת מבנים.

החברה מספקת שירותים של ביקורת מבנים לדירות חדשות במהלך עבודות הבניה או במהלך תקופת אחריות הקבלן, ביקורת מבנים לדירות ובתים יד שניה (לפני רכישה), ביקורת מבנים לנזקים הנדסיים שונים, ביקורת מבנים לעבודות שיפוצים לקויות, בדיקת מבנים לנזקים שנגרמו כתוצאה מעבודות בניה שבוצעו בסמוך (דירה שכנה או מבנה שכן), הערכת נזקים הנדסיים למבנים בעקבות אירוע ביטוחי לצורך תיקונים על ידי חברות הביטוח, ביקורת מבנים למפגעי אקוסטיקה במבנים, קביעת עמידות מבנים ברעידות אדמה ושמאות מקרקעין.

מידע מקצועי בנושא בדיקת מבנים

בדיקת מבנים

בדיקת מבנים היא תהליך משני בתוך ביקורת מבנים. כחלק מביקורת מבנים קיים גם המונח, בדק בית. התפקיד העיקרי של בדיקת המבנה היא לעמוד על טיבו

קרא עוד

בדיקת מבנים

בדיקת מבנים היא ממזמן כבר לא מותרות אלא הכרח אמיתי. הבדיקה מתבצעת לפני הכניסה לנכס או במהלך השהייה. בשנים האחרונות אנו עדים לליקויים מסכני חיים

קרא עוד

בדיקת מבנים

העיקרית של בדיקת המבנה היא לוודא כי המבנה בטוח לשימוש. היו לא מעט מקרים של מחדלים חמורים שהמסכנים חיים. בדיקת המבנה מתאימה גם למבנה חדש

קרא עוד