מהנדס בניין

מהנדס המבנים, נקרא גם קונסטרוקטור (Constructor) והוא יועץ לאדריכל או למתכנן הערים ואזורים.

המהנדס משמש גורם מפתח בצוות היועצים של האדריכל במימוש תוכנית הבנייה. תפקידו לאמוד את חוזק השלד של מבני מגורים, מבנים ציבוריים, אולמות ועוד. למהנדס תפקידים נוספים בעיקר בשנים האחרונות עם גדילת תהליכי תמ"א 38. למשל, האם המבנה הקיים מאפשר תכנון של הגדלת הנכס בקומה, תכנון מעלית ועוד.

מתי נזמין מהנדס לבחינת המבנה/נכס:

ניתן ואף רצוי להזמין מהנדס בכל שלב, בין אם מדובר במבנה חדש לחלוטין, או במבנה ישן. במידה ואנו מעוניינים לבחון מבנה חדש מהקבלן, הליקויים שיאתר המהנדס יהיו באחריות התיקון של הקבלן כולל פיצוי והפחתת מחיר. את המהנדס ניתן להזמין גם כאשר אנו נמצאים בשלבי בנייה, שיפוץ ועוד. תפקידו הוא לבחון כי הכל נעשה לפי התקנים וכראוי על מנת לשמור על בטחונכם האישי ורווחיות הנכס.

מדוע כדאי מאוד להעזר בשירותיו של מהנדס:

המטרה העיקרית והחשובה של המהנדס היא לאתר ליקויים. ישנם ליקויים קוסמטיים אך ישנם גם ליקויים מסוכנים מאוד שעלולים לגרום אף לאובדן חיים. לא פעם נתקלנו במרפסות נופלות ואולמות אירועים קורסים. כל אילו בגלל תכנון וסטייה מתוכנית הבניה המקורית. סטייה מתוכנית הבנייה היא ליקויי בניה נפוץ ומסוכן מאוד שגורר אחריו לרוב ליקויים נוספים כרטיבות, איכות חומרי בנייה, איכות עבודה ועוד.

לסיכום, כאשר אתם מתכננים לרכוש נכס חדש מהקבלן, נכס ישן או אף לשפץ, הזמינו מהנדס מורשה לבדיקה יסודית. הבדיקה קרויה "בדק בית"". על המהנדס להיות בעל ניסיון, מקצועי ומיומן בתחום. המהנדס מסייר בנכס ובודק לפי מסמך מפורט את הליקויים שנמצאו ועלות התיקונים. הוא אפילו יציין את כדאיות התיקון. אחד היתרונות הבולטים בהזמנת מהנדס לבתים מקבלנים היא העובדה כי המהנדס הוא הגורם המתנהל ישירות מול הקבלן ומטפל בכל סעיפיי הלקויות השונים. אל תסתכנו ותניחו כי בית חדש הוא בית ללא ליקויי בנייה. לפעמים ההפך הוא הנכון!

בהצלחה!