חוות דעת הנדסית מקצועית

לא קונים חתול בשק. פתגם מוכר וכדאי לזכור אותו. אז נכון שהנכס ממשי ואתם כבר יכולים לסייר בו ותיכף כבר תתחילו לרהט ולתכנן אבל לפני הכל, מזמינים חוות דעת הנדסית ממומחה. ישנם מבנים שנראים יציבים ומתוחזקים אבל רק באמצעות בדיקה הנדסית מקיפה יכולים להתגלות ליקויים או פגמים. ישנם פגמים שמינימום טיפול אסתטי יסתיר מעיניים לא מיומנות.

גם במידה ואנו לפני רכישת דירה שבכל מקרה אנו מתכננים לבצע בה השקעה לא קטנה בשיפוץ יסודי מומלץ לקבל חוות דעת הנדסית. ההפתעות שיכולות להתגלות במקרים מסוימים יכולים אף להוות ביטול הרכישה.

מי מבצע את הבדיקה:

הבדיקה נעשית על ידי מהנדס בניין שזו התמחותו והוא מורשה לכך. גם אם אתם בטוחים שיש לכם את מכלול הידע והכישורים לאתר את הליקויים או החריגות היו בטוחים שאיש המומחה בבדיקה שכזו יגיע עם ניסיון וידע שחסר לכם ולעיתים מכשור מקצועי שיסייע לו. חוות דעת הנדסית שתמצא ליקויים שעלותם יקרה או תגרע זמן יקר מהקונה יכולה לגרום לנכס לא להמכר ולביטול עסקה.

כפי שציינו בתחילה, אל תקנו חתול בשק ואל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו. זכרו שמדובר ברכישה הכי משמעותית בחייכם ואף אחד לא רוצה לצאת מופסד מעסקה שכזו שברוב המקרים הוא יתחייב להלוואה למספר רב של שנים.  בתום הבדיקה יתקבל מסמך חתום שגם תקף בבית משפט במידה ויהיה צורך בכך ואנו מקווים שלא. המסמך ימנה את הליקויים שנמצאו לפי סעיפים כאשר כל הנכס נבדק. כמו כן, יוצעו הצעות לתיקון כולל עלויות.

במידה והחלטתם להמר ולא להזמין חוות דעת הנדסית, קחו בחשבון שעוגמת הנפש יכולה להגיע בהמשך ולעלות ביוקר. הליקויים בשלב מוקדם או מאוחר יתגלו ויהיה צורך לתקנם. זכרו שמספר פקחי הבניה בארץ הוא נמוך וחריגות הבניה ואיתן העברות על התקנות בהתאם.

לסיכום, לטובתכם אל תוותרו על חוות דעת הנדסית. הן למבנה חדש מקבלן ואם מקניית דירה מדיירים קודמים. אין תחליף לאיש המקצוע בעל הניסיון שבודק את הנכס ומוודא כי הוא בטוח וראוי ובעיקר שווה את ערכו הכלכלי וכי אכן מדובר בהשקעה טובה!