בדק בית לפני רכישה – מה צריך לדעת?

אומנם אנחנו רק ממליצים, אך מבחינתינו ונסיוננו, מדובר בבדיקה שהיא חובה עבור הנכס שלכם. וכל זה במידה ואתם לא אנשים של הפתעות- בעיקר לא טובות. למה לקנות חתול בשק שאפשר לראות אותו?

מהו בדק בית ולמה זה כל כך כדאי לכם:

בדיקת בדק בית מהווה חותמת לאיכות שרכשתם ובעיקר תיתן לכם לישון טוב בלילה בטח ובטח בקניה הכי משמעותית שככל הנראה תעשו בחייכם. כפי שרובכם תבררו ותחקרו לפני שתקחו משכנתא ולא תקפצו על ההצעה הראשונה שתקבלו. בדק הבית נעשה על ידי מהנדס המורשה ומומחה לכך וכל תפקידו לעבור על התוכנית ההנדסית של המבנה ועל פנים המבנה לפי סעיפים ולוודא כי אין ליקויים ואם ישנם, מה חומרתם ועלות התיקון. ברוב המקרים, תתבצע גם בדיקה לחלק החיצוני של המבנה.

מה נעשה בבדיקה:

הסעיפים המרכזיים שנבדקים הם, רטיבות, נזילות, איטום ושלד. לכל אילו יש תתי סעיפים ומדובר במסמך רשמי לכל דבר שאף תקף במידה ותאלצו לפנות לבית משפט. הבדיקה יכולה להעשות בנוכחותכם בנכס ואף מומלץ. המהנדס עובר על כל הנכס ובעיקר על התוכנית ההנדסית המקורית. כל סטייה ממנה תדליק נורה אדומה וישאלו השאלות. בסוף הבדיקה תקבלו מסמך הכולל את הליקויים שנמצאו ועלות תיקונם ובעיקר כדאיות. יתכן והנכס במצב מצויין ומה טוב. העסקה יוצאת לדרך ויש תמורה הוגנת לסכום המבוקש. במקרים אחרים נמצאים ליקויים שלעיתים אין כדאיות לקנייה ורוב הסיכויים שתיכנסו לצרות צרורות ותאלצו להחליט האם אתם מתקדמים עם העסקה או בוחרים נכס אחר. אחד הדברים החשובים בבדיקה היא לתת לכם מבט פנימה על הנכס ומצבו באמת ללא ליטושים קוסמטיים שצבע יכול להסתיר. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא לבצע רכישה ולגלות שנפלתם בפח.

לסיכום, את בדק הבית מבצעים רק אצל המומחים והמורשים לכך. הבדיקה תקפה גם בבתי משפט ואמינותה וודאית. היא אף יכולה להוות קלף מיקוח מול המוכר או הקבלן במידה ותרצו להתקדם עם העסקה. מלבד ליקויים קוסמטיים יכולים להתגלות ליקויים מסכני חיים ומכאן חשיבותה הרבה ולא רק מהפן הכלכלי.

בהצלחה רבה!