ביקורת מבנים

אחת הרכישות אם לא ה-רכישה שתבצעו בחייכם היא קניית נכס שיהיה בבעלותכם. בתוך ההתרגשות שמציפה אתכם ועד כמה שאתם רוצים כבר להתחיל בעיצוב הדירה ולרוץ ולספר למשפחה והחברים חשוב לעצור ולבצע בדיקה. בדיוק כפי שתעשו בדיקה לרכב שתיקנו על מנת לוודא כי הוא בטוח לשימוש בכביש.

מהי בכלל ביקורת מבנים ולמה היא חשובה כל כך:

מדובר בביקורת הנדסית רחבה ומקיפה על המבנה/נכס. הבדיקה מבוצעת רק על ידי מומחה מוסמך לכך. המטרה העיקרית בביקורת המבנים היא לוודא כי לא קיים ליקוי שיכול לסכן אתכם בהמשך הן מבחינת בטחונכם האישי והן מבחינה כלכלית. ייתכן כי בביקורת יעלו ליקויים שיורידו מערך עלות הנכס ואולי זה אף לא כדאי לבצע רכישה. נניח ויהיה מדובר בליקויים קשים שידרשו מכם להמשיך לשהות בנכס הקיים עד שבכלל תוכלו לבצע מעבר. הליקויים שיכולים לאתר הם ביטיחוטיים ואסתטיים. בנוסף, כחלק מהבדיקה מוודאים כי הנכס נבנה ביחס לתקנות ולתקנים מול ענף הבנייה הקבועים בחוק.

ומנגד, ייתכן מצב בו הבדיקה תהיה תקינה ותרגישו יותר בטוחים ברכישה שביצעתם ולא יהיו הפתעות עם הזמן. בסיום הביקורת תקבלו מהמנדס חוות דעת מקצועית המונה את כל הליקויים וכולל המלצות בכל הקשור לתיקונים וכדאיות. כמו כן, חוות השעת שתקבלו תוכל להוות קלף מיקוח למו”מ עם המוכר לגבי קיזוז הליקויים מעלות הנכס. ועל זה נאמר, שתי ציפורים במכה אחת.

לסיכום, אנו בהחלט ממליצים לחסוך היכן שניתן אך יש מקרים בהם המונח על הכף מסוכן מידי. ביחרו איש מקצוע אמין ובעל ניסיון. הראו לו את הנכס גם אם הוא חדש ורק נבנה על ידי הקבלן. וודאו כי איש המקצוע או החברה שלקחתם לצורך הבדיקה מוסמכים לכך. לאחר הבדיקה עברו יחד עם המהנדס שביצע את הבדיקה על כל הסעיפים. בקשו להבין לעומק במה מדובר. ראו האם מדובר בלקות חזותית או בטיחותית. קחו בחשבון שיכולות להיות הפתעות לא טובות אך זה בהחלט לטובתכם בהמשך הדרך מול המוכר. אין טעם לבצע רכישה בעיניים עצומות. המסמך שמפורט שתקבלו קביל בבית המשפט ועליו לעמוד בתקנים. במידה ויהיה צורך בבדיקות עומק אין מקום לדאגה. המכשור הטכנולוגי שקיים כיום מאפשר לבודקים לבצע מינימום נזקים ומקסימום מידע גם לליקויים מוסתרים מתחת לפני השטח.