ביקורת מבנים

ביקורת המבנה מוודא כי הנכס עומד בתקני הבנייה. לא פעם אנו נתקלים באסונות לא קלים. מרפסות נופלות, אריחים מתפוררים מחזית בניין ועוד. כל אילו ועוד ליקויי בנייה שיכלו להמנע בקלות במידה והיו מבצעים בטרם ביקורת על המבנה.

ביקורת מבנה היא אחד מהסעיפים המרכזיים בבדק בית. בבדק בית מתבצעות בדיקות לכל הנכס. מרמה אסתטית ועד ליקויי בנייה. ביקורת מבנה בודקת את שלד המבנה על מנת להבטיח כי הוא נבנה לפי תקני הבטיחות הנדרשים, חומרים איכותיים ולפי תוכנית בנייה מקורית.

מי רשאי לבצע ביקורת מבנה:

רק מהנדס מוסמך רשאי לבצע ביקורת מבנה למול התוכניות המקוריות. כאשר מתגלה סטייה מהתוכנית ההנדסית הדבר מעיד על ליקויים שייבצרו או שכבר נוצרו בנכס. אחד הסעיפים המרכזיים בביקורת הם יציבות השלד על מנת להבטיח שאם יהיו תנועות חדות באדמה הנכס ישאר יציב. כמו כן, נבדקים חומרי הבניה על מנת לוודא כי הם מספיק איכותיים ובלאי לא יתחיל מוקדם מידי.

ייתכן מצב בו הבדיקה תהיה תקינה ותרגישו יותר בטוחים ברכישה שביצעתם או כניסה לנכס חדש או ישן. ליקויים לא קיימים רק בנכסים ישנים ויש לבצע בדיקה בכל נכס. אם למגורים ואם לעסקים. בסיום הבדיקה תקבלו מהמהנדס חוות דעת מקצועית המונה את כל הליקויים וכוללת המלצות בכל הקשור לתיקונים וכדאיות. כמו כן, חוות הדעת שתקבלו תוכל להוות קלף מיקוח למו”מ עם המוכר לגבי קיזוז הליקויים מעלות הנכס. במידה ויהיה לכם צורך עתידי, מסמך הביקורת תקף גם בבתי משפט.

כל הרעיון הוא להגיע להסכמה בזמן המשא ומתן. המהנדס שתבחרו לביקות המבנה ילווא אתכם גם מול הקבלן או בעל הנכס והוא יסייע לכם לטפל בליקויים אם ימצאו כאלו ואם לא.

ישנם מצבים בהם הליקויים שמתגלים הם כה רציניים שהעסקה לא מתבצעת. עכשיו תתארו לעצמכם מה היה קורה אם לא הייתם מזמינים בדיקה לנכס והייתם רוכשים אותו. העסקה של חייכם יכולה להביא אתכם למצב כלכלי בעייתי מאוד. קונה חכם הוא קונה שבודק כל מה שאפשרי ומוודא כי העסקה שלו כדאית ובטוחה.

לסיכום, ביקורת מבנה היא בגדר חובה הן לנכס חדש והן לנכס הקיים מספר שנים. המטרה העיקרית היא לוודא כי הנכס לא מסוכן ואם ישנם ליקויים הם לא פוגעים בערך הכספי ולא יצריכו מכם הוצאות לא מתוכננות בעתיד.