בדיקת מבנים – מה חשוב לדעת?

בדיקת מבנים מבוצעת גם עבור מבנים חדשים וישנים כאחד. הבדיקה מומלצת לכל אדם המבצע רכישה של נכס לכל מטרה. הבדיקה היא תהליך משני בתוך המושג הכולל והמקיף, ביקורת מבנים. כחלק מביקורת מבנים קיימת גם בדיקה שנקראת,, בדק בית. הסיבה העיקרית שבגינה מתבצעת בדיקת מבנים היא לוודא כי המבנה ראדית בטוח לשימוש ושנית, האם הוא עומד בתקנים המחמירים. הן מבחינת תכנון הנדסי, חומרים ועוד. את הבדיקה רצוי לבצע טרם הרכישה. הדבר האחרון שאנו רוצים כרוכשים היא לגלות לאחר הרכישה שנפלנו בפח. את בדיקת המבנה רשאי לבצע רק מהנדס המורשה לכך.

הליקויים הנפוצים הנבדקים במהלך בדיקת מבנים:

  • תכנון – בעיה מוכרת. לעיתים, הפער בין התכנון המקורי למוצר המוגמר מולידה "הנחות" שהקבלן מבצע בשטח. אם בגלל בעיית זמן, כוח עבודה, איכות חומרים ותקלות בשטח שהתגלו במקרה. חשוב להבין, דמדובר בליקוי חמור וכל סטייה מהתכנון המקורי יכול להצריך תיקונים יקרים ושינויים בעתיד.
  • סדקים– בעיה נוספת שנעה בין קלה לחמורה היא הסדקים במבנה. ישנם סדקים קלים ואסתטיים וטיח וצבע יפתרו את הבעיה. אך הבעיה החמורה יותר היא כאשר הסדקים עמוקים וגורמים נזק של ממש לדיירים. רטיבות, עובש ועוד. סדקים עמוקים מצריכים תיקון מיידי ובדיקה כי לא מדובר בבעיה הפוגמת ביציבות המבנה ובעיקר להבין מדוע הם נגרמו.
  • רטיבות – כמעט בכל נכס מתישהו תתגלה בעיית רטיבות. אם בגלל תיכנון לקוי, בלאי ועוד. בעיית הרטיבות היא בעיה מטרידה שמומלץ לאתר אותה בזמן ובעיקר להבין את מקורה ואם בכלל היא נגרמת מהנכס שלנו. לעיתים, בבניינים משותפים, נזקי הרטיבות נוצרים בגלל איטום לקוי של הגג או מנזילה הקיימת באחת הדירות הגבוהות. במידה ובחרתם שלא לטפל בליקוי, הבעיה תחריף ואף יגרם עובש וריח רע הנוצר מהרטיבות.

לסיכום, בדיקת מבנים מומלץ לבצע טרם הרכישה. אף אחד מאיתנו לא רוצה לגלות את הבעיות לאחר ההסכם. את רוב הליקויים ניתן ורצוי לתקן אך לעיתים העלות גבוהה ובטווח הארוך אולי נגלה שהעסקה לא משתלמת. הזמינו עוד היום בדיקת מבנה לנכס.

בהצלחה